TCDD ‘de İmzalar Atıldı…

TCDD’de imzalar atıldı

TCDD’de 13 bin 700 işçiyi ilgilendiren 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bilgin’in katılımıyla imzalandı.

tcdd-de-imzalar-atildi

Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) ile Demiryol-İş Sendikası arasındaki 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imza programı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, gelecek dönemde konuşulacak ve görüşecek konular olduğunu belirterek, “Geçici işçilerimiz, makinistlerimiz, 93’te işe başlayan arkadaşlarımız dahil olmak üzere daha başka konularımız var, olacak da süreç içinde. Tüm bu konulara önümüzdeki dönemde konuşarak, anlaşarak, teker teker çözüm yollarını bulacağımıza emin olmanızı istiyorum. Çünkü en büyük uzlaşma, anlaşma, demiryollarının gelişmesi, büyük demiryolu projelerinin hayata geçirilmesi ve işçiler ile tüm elemanların alın terlerinin karşılığının alınması olmalıdır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Ömer Yıldız, görüşmelerin 60 yıldır geleneksel hale gelen uzlaşı ve sağduyu kültürü içerisinde yürütülerek, imzalanma noktasına gelmesinden dolayı mutluluk duyduklarını belirtti.

TCDD ve bağlı ortaklıklardaki yaklaşık 13 bin 700 işçiyi ilgilendiren ve 01 Mart 2015 ile 28 Şubat 2017 tarihleri arasındaki iki yıllık süreyi kapsayan 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesiyle, işçilerin ücret artışlarının yanı sıra mali ve sosyal haklarında iyileştirmeler sağlandığını söyledi.

Çalışanın hakkının, hukukunun korunmasının verimli üretim ve kaliteli hizmetin en önemli koşullarından birisi olduğunu ifade eden Yıldız, kuruma emek veren çalışanların emeklerinin her zaman karşılığını bulduğunu dile getirdi.

Daha sonra söz alan TÜRK-İŞ ve Sendikamız Genel  Genel Başkanı Ergün Atalay da kurumun, işçisine memuruna uzun yıllar kucak açan dev bir kuruluş olduğunu belirterek, yılın belli dönemlerinde çalışan geçici işçilerin yılın tamamında çalışabilmesine yönelik görüşmeler sürdürdüklerini ve mutabakata vardıklarını ifade etti. Atalay, geçici takım işçilerinin dertlerini anlatmak için sosyal medyayı kullanamadığını ifade ederek, onlar için bir internet sitesi açacaklarını ve “Geçici Takım İşçileri Derneği”ni kuracaklarını kaydetti. Pazar günü gerçekleştirilecek seçimlere de dikkati çeken Atalay, şunları kaydetti: “40 yıldır asgari ücret görüşmeleri yapıldı. Büyük bir bölümüne başkanlık yaptım. 25 hükümet geldi geçti. Masada 3-5 lira vermeyenler, ‘5 bin, 2 bin, bin 500 yapacağım’ diyor. Bundan ben mutluluk duyuyorum. İşçiler olarak biz 23 milyonuz. Eşimizi, çocuğumuzu topladığımız zaman 50 milyonuz. Meclis’te 4 kişi yokuz. Ne olurdu tulum giyen iki kişi Meclis’te olsaydı? Ne olurdu çiftçilik yapan iki arkadaşımız Meclis’te olsaydı, dertlerimizi sıkıntılarımızı anlatsaydı ama ben siyasilere kabahat bulmuyorum. Bunun sorumlusu kitle örgütünün başında olan bizleriz. Kitle örgütlerinin başındaki insanlar şeffaf olmak durumunda. 40 senede 25 hükümet geldi, en iyi asgari ücreti, hayatta olmadığı için söylüyorum, Erbakan zamanında aldık. İnşallah emekliye de çalışana da hakkını, ülkeyi idare edenler verirler. Özellikle kilit noktada bulunan, seçimle derdi olmayan arkadaşlarımız var. 3 kuruş işçiye verirken sıkıntı çekiyorlar, sanki canını çıkartıyorsun onların sırtında yumurta kefesi yok. Onun için bunlara müdahale edilmeli. Siyaset bunlara fırsat vermemeli.”dedi