Türk Telekom A.Ş. 11. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı…

Türk Telekom A.Ş. ile Türkiye Haber-İş Sendikası arasında 15 Nisan 2015 tarihinde görüşmeleri başlayan 11. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 24 Haziran 2015 tarihinde anlaşma ile sonuçlandı.

Türk Telekom A.Ş. 11. Dönem Toplu İş Sözleşmesi Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Başkanları, Şube Yöneticileri, Bölge Temsilcileri, Genel Maden-İş Genel Başkanı Ahmet Demirci Türk Telekom Yetkilileri, baştemsilcilerimiz ve temsilcilerimizin de katılımıyla, 06 Temmuz 2015 tarihinde Türk Telekom A.Ş. Ankara Genel Müdürlük binasında imzalandı.

Düzenlenen imza töreninde Bakanlar Kurulu toplantısı nedeniyle katılamayarak mesaj gönderen T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Türk Telekom Ailesinin Değerli Üyeleri,

 Türkiye Haber-İş Sendikamızın Değerli Temsilcileri,

 Büyük bir heyecan ve özveri ile gece gündüz demeden ülkemizin iletişimini sağlamada önemli görevler üstlenen emekçilerimizin sosyal ve ekonomik durumlarını yakından ilgilendiren 11. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi imza töreninin hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Türk Telekom ile Türkiye Haber-İş Sendikası arasında bir süredir yürütülmekte olan İşletme Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlanmasından mutluluk duyuyor ve bu vesileyle her iki tarafı da tebrik ediyorum.

Bu ülkenin iletişim altyapısı için, bilişim altyapısı için ne yapıyorsak, bunları Türk Telekom ailesinin siz değerli üyeleri ile birlikte yapıyoruz. Telekom sektörümüz büyüdüyse, dünya ile rekabet eder hale geldiyse bu sizin eserinizdir. Sizler; zaman ve mekan engeline takılmadan, yalnızca ülkemizde değil dünyanın pek çok yerindeki insanımızı birbirine yakınlaştırmakta, sözlerinin ulaşması gereken yere ulaşmasını sağlamaktasınız.

Ancak alın terinin karşılığı sadece teşekkür olamaz. Teşekkür edeceğiz lakin işçinin, emekçinin hakkini alın teri kurumadan ödedikten sonra teşekkür edeceğiz, eline sağlık diyeceğiz. Bu nedenle sosyal diyalog ile işçi ve işverenlerimiz arasında hak – hukuk gözeteceğiz. Çünkü bizim için işçi kardeşlerimizin yeri çok ayrıdır. Üretimi etkileyen, kaliteyi artıran en önemli kesimdir. Bu nedenle toplu iş sözleşmelerinde her zaman işçinin yanında olduk. Tarafların uzlaşma ile anlaşmış olması son derece önemli ve sevindiricidir.

Bu vesileyle ben tekrar işletme toplu iş sözleşmesinin herkese hayırlı olmasını diliyorum.’’

Türk Telekom A.Ş. CEO’su Rami Aslan ise, 11. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi’nin uzlaşmayla sonuçlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade ettiği konuşmasında şunları söyledi:

“Sözleşme görüşmelerinin 15 Nisan da başlayıp birkaç gün önce başarıyla karşılıklı olarak her iki tarafında menfaatine olacak şekilde sonuçlanmasından çalışanlarımız grubumuz ve sendikamız için hayırlı sonuçlar vermesinden çok mutlu olduğumu söylemek istiyorum.

Türk Telekom olarak müşteri odaklı bir hizmet veriyoruz, servislerimizi daha iyi vermeye çalışıyoruz güvenilir bir şirketiz ve kesinlikle bulunduğu topluma karşı sorumlu bir şirketiz. Biz sürekli olarak iyileşen bir çalışma ortamı yaratmaya çalışıyoruz. Hep beraber verimli ve etkili bir çalışmayı hedefliyoruz. Şirketimizin en önemli kaynağının insan kaynağı yani çalışanlarımız olduğunu aklımızda tutarak iyi bir çalışanın olmadığı yerde başarıya ulaşılamayacağının bilinciyle dengeli bir anlaşma yapmaya çalıştık.

Türk Telekom olarak Türkiye’de ekonomik ve toplumsal hayatın öncüsü ve itici gücü olmaya devam edeceğiz.

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlanması sürecinde görev alan çalışma arkadaşlarımı ve sendika temsilcilerini tebrik ediyorum. Emeği geçen herkese bu sonucu aldıkları için teşekkür ediyorum.

Bu toplu iş sözleşmesi müşterilerimiz, şirketimiz, çalışanlarımız ve bu büyük ülke için hayırlı olsun.”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da imza törenin de yaptığı konuşmasında, Manisa’nın Gölmarmara ilçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden 15 tarım işçisinin hayatının kaybetmesinden dolayı büyük üzüntü duyduklarını ifade ederek, “Gereken tedbirler alınmadığı için ölüm yolculuğuna çıkarıldılar. Bu kaza son yıllarda katliam olarak adlandırılan iş cinayetlerinin yeni bir halkası olmuştur. Kazada hayatını kaybeden işçiler ve aile bireylerine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” dedi.

Bugün Türk Telekom çalışanlarını ilgilendiren toplu iş görüşmesinin anlaşmayla sonuçlanmasının kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Türk Telekom ülkemizin 175 yıllık marka kuruluşudur. Türk Telekom da örgütlü olmaktan çok mutluyuz. Bu kurum Türkiye’nin ilerlemesinde alt yapısını oluşturmaktadır. Kaliteyi ne kadar yukarıya çekersek kurum kazanacak ve işçiler kazanacak. Bu sözleşmenin Türkiye Haber-İş Sendikamıza, üyelerimize Türk Telekom’a ve ülkemize hayırlı olmasına diliyorum” dedi.

Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak  imza töreninde yaptığı konuşmasındaManisa’da meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden 15 tarım işçisinin hayatını kaybetmesinden duyduğu üzütüyü ifade ederek, “Hiç bir arkadaşımız evinden işine giderken kaza geçirmeye gidiyorum diye çıkmaz. Ancak ülkemizde gerekli tedbirler alınmadığı için bu tür iş çinayetleri her gün yaşanmaktadır. Hayatını kaybeden işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet ailelerine başsağlığı diliyorum.” dedi

En güzel sözleşmenin masa başında ve kimsenin burnu kanamadan bitirilen sözleşme olduğunu belirten Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak “Kamu sözleşmelerine göre daha iyi bir sözleşme yaptık. Masa başında bir toplu sözleşme imzalamanın mutluluğunu yaşıyoruz. 11. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi’nin ülkemize, şirketimize, üyelerimize ve teşkilatımıza hayırlar getirmesini diliyor, başta Sayın Genel Müdürümüz,  Genel Müdür Yardımcılarımız, Direktörlerimiz, İnsan Kaynakları Destek ve Regülasyon Başkanımız olmak üzere sürece emeği geçen ve katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.