Çanakkale’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın konuşması…

2054610_0

Çanakkale’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Kıdem tazminatımıza göz dikenlere buradan Çanakkale iskele meydanından bir şey ifade ediyorum. Yapamazsınız, yaptırmayız. Özellikle Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’e sesleniyorum. İkide bir televizyonlara çıkıp, moralimizi bozma, huzurumuz kaçırma, moralimiz bozuyor, huzurumuzu kaçırıyor, iş yerlerinde motivasyonumuz düşüyor. Evimizde ailemizde huzurumuz kaçıyor. Sayın Şimşek huzurunu bozarız.” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanından otobüslerle Çanakkale’ye gelen sendika üyeleri, sabah saatlerinden itibaren kordonda toplandı. Ellerine sendika ve Türk bayrakları ile alanları dolduran işçiler, programı başlamasını halay çekerek bekledi. Daha sonra yöneticilerin gelmesi ile program başladı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından alanı dolduran işçilere Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay konuşma yaptı.

“AKLINIZI BAŞINIZA ALIN, ÜLKEMİZİ KARIŞTIRMAYIN”

Kutlama yeri olarak özellikle Çanakkale’yi seçtiklerini açıklayan Atalay, “Türk-İş 1 Mayıs’ı bir alanda kutlaması lazımdı. Her gün ortalama 6 şehidimizin geldiği ülkemizde, şuanda Çanakkale Savaşı halen daha devam ediyor. Katiller bugün Antep’te. Katiller bugün 3 tane askerimizi şehit ettiler. Bugün Antep’te polislerimizi, sivil vatandaşlarımızı şehit ettiler. Dışarıdaki insanlarla birlikte ülkeyi karıştırmaya devam ediyorlar. Vatan yoksa, ülke yoksa, sendika da yok, parti de yok, dernek de yok, oda da yok. Yaşmak yok, yaşamak. Onun için buradan Türkiye’ye sesleniyorum. Hainlere sesleniyorum. Onun ağ babalarına sesleniyorum. Aklınıza başınıza alın. Bundan 101 yıl evvel, yokluklarla, noksanlıklara savaş eden dedelerimiz karşıki alanlarda yatıyor. Ülkemizi karıştırmayın. Ülkemizi bölmeye gayret etmeyin. Bundan 100 sene evvel dedelerimiz buna fırsat vermedi. İmkan vermedi. Biz vermeyiz. Türk-İş’in üyeleri izin vermez. Annelerimiz vermez. Bu ülke için kafamızı da kellemizi de veririz.” dedi.

“SAYIN ŞİMŞEK HUZURUNU BOZARIZ”

Daha sonra sözü kıdem tazminatına getiren Atalay, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in ikide bir bu konuyu gündeme getirmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Atalay sözlerini şöyle sürdürdü: “Kıdem tazminatı her sene pişirilip pişirilip, ülkenin gündemine getiriliyor. Bu alanda bulunanlar en fazla 2 milyon TL ücret alıyorlar. 30 sene çalışıyorlar. 30 sene sonra aldığı tazminat 80 milyon TL. 2 milyondan 2 lira para biriktirme imkanımız yok. 80 milyonun çok olduğunu söyleyenler kıdem tazminatımıza göz dikenlere buradan Çanakkale iskele meydanından bir şey ifade ediyorum. Yapamazsınız, yaptırmayız. Özellikle Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’e sesleniyorum. İkide bir televizyonlara çıkıp, moralimizi bozma, huzurumuz kaçırma, moralimiz bozuyor, huzurumuzu kaçırıyor, iş yerlerinde motivasyonumuz düşüyor. Evimizde ailemizde huzurumuz kaçıyor. Sayın Şimşek huzurunu bozarız. Esnek çalışma diye 3 aydır önümüze bir şeyler getirdiler. Kiralık işçilik. Adı bile kötü, kiralık siyasetçi, kiralık vatandaş, böyle bir söylem olur mu? Bununla ilgili ülkeyi yönetenlere 3 aydır Türk-İş yönetimi, Türk-İş Başkanlar Kurulu, sizler illerinizde alanlarınızda anlattınız. Bundan vazgeçin. Kiralık işçilik olmaz. Esnek çalışma olmaz. Böyle bir çalışma şartı şekli olmaz. Dünya bundan vazgeçiyor. Bir an evvel bundan vazgeçi n. Esnek çalışmayla ilgili de huzurumuzu bozmayın.”