Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Soma’daki maden faciasının ikinci yılında ilçedeki maden şehitliğini ziyaret etti.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Soma’daki maden faciasının ikinci yılında ilçedeki maden şehitliğini ziyaret etti.

Unknown

Vatandaşlara maden şehitleri için dağıtılan lokmadan ikram eden Soylu ve Atalay daha sonra faciada eşi Hüseyin ve oğlu Ferhat Alkaş’ı kaybeden Meliha Alkaş’ı evinde ziyaret ettiler.

Daha sonra Türkiye Maden İş Sendikası Ege Bölgesi 1 No’lu Şubesi’ni ziyaret eden Bakan Soylu ve Genel Başkan Atalay, burdaki heyet ile sohbet ettiler.

Soylu, şöyle konuştu:

“Türkiye’ye 2 yıl önceki bu kaza ciddi bir şekilde ders oldu, hükümetimize, devletimize, iş verenlere, sendikalara. Devlet ve hükümet olarak sorumluluklarımız var, yerine getirmekle mesuluz. Millet bunun için görevlendiriyor. İşverenlerin sorumlulukları var, gelir elde ediyorlar, bunun karşılığı insanların can ve mal güvenliği, iş sağlığını ve güvenliğini korumakla mükellefler. Sendikaların sorumluluğu var. Buralarla iş yapan herkesin kendine ait bir sorumluluğu var. Bu sorumluluğu bugün de taşıdığımızı ifade etmek istiyoruz. Burada ‘devlet görevini, sorumluluklarını yerine getirdi, sendikalar sorumluluklarını yerine getirdi, 301 madencimizin ailelerine şunlar, bunlar yapıldı’ diye söylemek istemiyorum. Doğru da bulmuyorum bunu. Bu yapılmak zorunda olan bir şey zaten. Esas sorumluluğumuz özellikle iş yerinin, işin sağlığı, işin güvenliği konusunda adım atmak, birlikte omuz omuza bir mücadeleyi vermek, bir daha böyle bir tabloyla karşı karşıya kalmamaktır,

Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı’ndaki “İnsanı sadece homo economicus olarak görmeyin” ifadesine dikkati çekerek, “İnsan, bir ekonomik aygıt, ekonomik meta, ekonomik mal, sayılar arasına sıkıştırılmış bir araç olarak görülmemeli. Bu farkındalığı birbirimize sürekli telkin etmeliyiz. Herkes kendi sorumluluğunu icra etmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay’ın taşrada maden teşkilatının kurulması talebinde bulunduğunu anımsatan Soylu, “Madenlerin çok olduğu yerlerde bu teşkilatların oluşmasının Soma olayından dolayı ihtiyaç hissedilen bir durum olduğuna” işaret etti.

Unknown-1 kopya copySoylu, şunları kaydetti:

“Ne kadar denetlenirse denetlensin, hepimiz insanız, beşer şaşar. Gerek madencilik sektörünü, gerek madencilik konusunda çalışma hayatında atılan adımları el birliğiyle dünyanın en üst seviyesine çıkarmak zaruretimiz var. Her şeyden fedakarlık yapılabilir ama can emniyetinden, iş sağlığı ve güvenliğinden fedakarlık yapmamamız gerekir, yapmayacağız da. Onun için bu aslında 79 milyonu bir iş birliğine davettir.” diye konuştu.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay da facia sonrası bayramlarda ve olayın yılında Soma’ya geldiğini dile getirerek, Türk işçi hareketi ve madenciler adına Bakan Soylu’ya Soma ziyareti için teşekkür etti.

Atalay, “İnşallah böyle cinayet gibi bir kaza başımıza bir daha gelmez. Bununla ilgili bakanlığımız gereken tedbirleri almaya, bakanımız da talep ettiğimiz sorunların çözümü konusunda gayret sarf ediyor.” ifadelerini kullandı.