GENEL BAŞKAN ATALAY SAKARYA’da İŞÇİLERLE BULUŞTU…

ergun-atalay-iftar


Genel Başkan Atalay 27.06.2016 tarihinde Demiryol-İş Adapazarı Şube tarafından düzenlenen iftar yemeğinde Demiryolcular ile bir araya geldi.

Programda konuşan Türk- İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatlarının kendilerinin kırmızıçizgisi olduğunun altını çizdi, daha sonra da taşeron ve geçici işçiler koşununda beklentilerin karşılanmadığını söyledi.

Atalay konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Kıdem tazminatında geriye gidişi kabul etmeyiz. 30 gün bizim kırmızıçizgimizdir. Buradan geriye gidiş söz konusu dahi olamaz. Türk-İş olarak olumsuz bir şeyin içinde olmayız. Asgari ücretliden 100 lira kesileceği söyleniyor. Türk-İş olarak buna da karşıyız.Taşeron belasının bu ülkenin kanayan bir yarası olduğunu dile getirdik. Her zaman ‘asıl iş’ ve ‘yardımcı iş’ ayrımı yapılmaksızın işçi statüsünde kadroya geçirilmesi gerektiğini vurguladık. Fakat gelinen nokta beklentilerimizi karşılamıyor. Biz ısrarı sürdüreceğiz.Kamuda binlerce kişi ‘geçici işçi’ statüsünde çalıştırılıyor. Tüm işkollarında, 5 ay 29 gün çalıştırılan işçilerin talepleri yerine getirilmelidir. Bilgi, beceri ve deneyimleriyle faydalı bu işçilerin daimi kadroya geçirilmeleri için gerekli düzenleme bir an önce yapılmalıdır.”