GENEL BAŞKAN ATALAY , ADANA’DA TÜRK-İŞ’e Bağlı Sendikaların Şube Başkan ve Yöneticileri İle BİR ARAYA GELDİ.

 

 

 

 

15977189_1762500050738829_3709567115894451074_n

 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “ülkemizin zor bir süreçten geçtiğini belirterek, Zor zamanlarda herkes Milli durmalı” dedi.

Atalay, “Son günlerde son aylarda yaşadıklarımız huzurumuzu bozuyor, tabiri caizse vücut kimyamızı bozuyor, malum 15 Temmuz da başımızdan geçen bir işgal girişimi oldu. Bu zamana kadar darbe lafını kullanmadım, işgal lafını kullandım, bunun adı işgaldi” dedi.

Bir takım temaslarda bulunmak üzere beraberinde Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ile birlikte dün Adana’ya gelen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Yol-İş Holiday Otel’de Türk-İş’e bağlı Sendika Başkanlarıyla bir araya geldi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkede yaşanan gelişmeleri değerlendiren Genel Başkan Ergün Atalay, şunları söyledi:

“Türk-İş olarak geçen hafta 15 Temmuz Demokrasinin Zaferi Emek adı altında 184 sayfa bir kitap hazırladık, İngilizce-Türkçe, kitabı Sayın Cumhurbaşkanımıza takdim ettik. Bin 350 tanesini yurt dışındaki işçi, işveren örgütlerine, AB Parlamentosuna, basın organlarına, ajanslara yolladık. 3bin 500 tanesini de ülke içinde dağıttık. Güzel bir çalışma oldu. Bunu hükümetin yapması başka bir şey ama bir sivil toplum örgütünün yapması lazımdı o da Türk-İş’e uygundu, Türk-İş’e yakışıyordu. 15 Temmuz da Türk-İş yarım saat içinde alanlardaydı. Genel Başkanlarımızla, Türk-İş Temsilcilerimizle hemen telefonla irtibata geçildi. Ramazan bey Adana’da, Pevrul bey Yozgat da, Eyüp bey ve Nazmi bey de İzmir’deydi. Bende Adapazarı’nda 45 bin kişiye konuşma yaptım. Hani millet diyor ya ben Twet attım, ben Twet atmadım ben milletin önüne çıktım. Bu ülke kimsenin babasının çiftliği değil, bu ülke bizim ülkemiz. Bu işgal girişimidir, darbe girişimidir. Türk-İş 1 milyon üyesi, aileleriyle beraber 4 milyon devasa bir kurumuz. Herkes illerde, ilçelerde Türk bayrağını alıp sokağa çıksın dedim. O günden sonra iş bitti mi bitmedi, süreç halen devam ediyor.”

“15 TEMMUZ İŞGAL GİRİŞİMİNİN BEDELİNİ BİZ ÖDÜYORUZ”

15976985_1762500034072164_3390213402955085745_n

“15 Temmuz’un bedelini ülke ödüyor ama en çokta biz ödüyoruz, işçi ödüyor, işsiz ödüyor, emekli ödüyor, dar gelirli ödüyor, esnaf ödüyor.”ifadelerini kullanan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:
“15 Temmuz’dan önce taşeronu konuşuyorduk, kiralık işçiliği konuşuyorduk, 5 ay 29 gün çalışan geçicileri konuşuyorduk. 6 ay geçti bunları konuşamıyoruz, gündeme getiremiyoruz. Türk-İş’in önceliği şu Türkiye Cumhuriyetinin çıkarları, milletimizin çıkarları, Türkiye Cumhuriyeti varsa biz varız, Irak’ta, Suriye’de, Mısır da yaşananlar ortada 3 milyon misafirimiz var. Zaman, zaman misafirlerden rahatsız olsak da aman diyorum ya bizim başımıza böyle bir şey gelse biz nereye gideriz. Son bir ay içerisinde ülkemizde 150 insan katledildi. Beşiktaş’ı düşünün, Kayseri’yi, Elbab’ı en son Reina’yı düşünün, bugün Adana’da şehidimiz var, dün Hatay’da vardı. Bunun yanı sıra her gün 4 iş kazası var. Kasım ayının sonunda Siirt’te kocaman dağ çöktü arkadaşlarımız öldüler. Bunları gündeme getiremedik. Nedeni 15 Temmuz.”

“TBMM’DE YAŞANANLARDAN HUZURSUSUZ”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, konuşmasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Anayasa görüşmelerinde milletvekilleri arasında yaşanan tartışmalara da değindi. Atalay, “Maalesef son günlerde Mecliste yaşananlar, Meclisin görevi bizlerin huzurunu sağlamak. Meclisin görevi bizlerin güvenliğini sağlamak, yaşadığımız ekonomik sıkıntıları çözmek. Bunu söylemekten hicap duyuyorum son günlerde Meclis bizlerin huzurunu kaçırıyor. Tekme atmak, adam ısırmak, küfür etmek, ısıracaksan git FETÖ’yü ısır, tekme atıyorsan git PKK’ya at, yumruk atıyorsan git DEAŞ’a at.Kısa bir süre önce Asgari ücret toplantısı sona erdi, Türk-İş olarak 1.5 ay önce TÜİK’in açıkladığı bin 600 lirayı gündeme getirdik. Ortalığı ayağa kaldırdılar böyle bir şey olur mu diye. Sanki biz 5 bin 600 dedik, Meclisteki bizim vekillerimiz bizleri yok saymasınlar, biz ülkenin yüzde 70’ini temsil ediyoruz, ama gündemde biz hiç yokuz” diye konuştu.

“ZOR DÖNEMLERDE HERKES MİLLİ OLMALI”

Türkiye’nin zor dönemden geçtiğini ifade eden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, sözlerini şöyle tamamladı: “
Zor dönemlerde herkes aklını başına almalı, herkes milli olmalı. Kim olursa olsun, eğer ülkemizin, milletimizin çıkarlarını savunuyorsa, Türk-İş olarak biz onun yanındayız. Onun yanında olmak mecburiyetindeyiz. Kim bu dediklerimizin karşısında bir hareket sergilerse şiddetle karşısında oluruz.”