1 Mayıs İşçi Bayramı’nda TÜRK-İŞ’e Bağlı İşçiler Tandoğan Meydanı’nda buluştu…


 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında Türk-İş Konfederasyonu ve bazı sendikaların Anadolu Meydanı’nda düzenlediği kutlamalar şenlik havasında gerçekleştirildi.


İşçisinden emekçisine, memurundan öğrencisine binlerce yurttaş Ankara TandoğanMeydanı’nda 1 Mayıs‘ı coşkuyla kutladı.1 Mayıs  Kutlamalarına Şubelerimizden yoğun katılım sağlandı.

Kutlamalarda konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 15 Temmuz darbe girişimine vurgu yaparak, “Türkiye olmasa ne sendika olur ne dernek olur ne de örgütlenme olur” dedi.
Türk-İş’e bağlı sendikalar, Ulus’taki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde sabah saatlerinde toplanarak, mitingin yapılacağı Tandoğan Meydanı’na yürüdü. Çeşitli pankart ve dövizleri taşıyan işçiler, ‘Yaşasın 1 Mayıs’, ‘Kıdem tazminatı kaldırılamaz’, ‘Taşeron işçiliğe hayır’ sloganları attı. Miting meydanına girişte işçiler, polisin oluşturduğu güvenlik noktalarında tek tek arandı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı mitinge Vatan Partisi ve Büyük Birlik Partisi üyeleri de destek verdi.

İşçiler  tarafından, “ Yaşasın 1 Mayıs’, ‘Taşerona geçit yok, güvenceli çalışma’, ‘Üreten Türkiye, birleşen Türkiye’, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Vatan sana canım feda’, ‘Ne mutlu Türküm diyene’ sloganları atıldı.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk için ve bu ülkede dağ bayır demeden ülkemizi işgal etmeye çalışanlara karşı mücadelede şehit olan asker, polis, korucu ve emekçilerimiz için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

TÜRK İŞ GENEL BAŞKANI: HER GÜN ORTALAMA 4 ARKADAŞIMIZ İŞ KAZASINA KURBAN GİDİYOR

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, burada yaptığı konuşmada, “Bütün siyasi partilere sesleniyorum. FETÖ’ye karşı PKK’ya karşı IŞİD’e karşı mücadelede yan yana gelmeyeceksiniz de ne zaman yan yana geleceksiniz? Her gün ortalama 4 arkadaşımız iş kazasına kurban gidiyor. Bu canlar bizim canlarımız. Bunun sorumlusu, ülkeyi yönetenler. Ülkeyi yönetenlere sesleniyorum. Ekilebilir tarım arazilerinde inşaat yaptırmayın. Yarın o topraklar zenginlere de lazım olacak. 16 Nisan’da referandum geçirdik. Geçici İşçililere ve Taşerona verilen kadro sözleri tutulması gerekmektedir.Artık referandum bitti. Bu ülkeyi yabancılara şikayet etmekten vazgeçin. Onlardan bize hayır yok.  51,5 da bizim 48,5 da bizim. Kol kola omuz omuza beraber olmak zorundayız.” dedi.

Konuşmasında hükümetine de seslenen Atalay, kıdem tazminatı ve çalışma koşullarında yapılan değişikliklerin işçinin haklarını gasp edeceğini savunarak, bu konuda geri adım atılmasını istedi. Miting, konuşmaların ardından sona erdi.