10. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları programı kapsamında düzenlenen ‘Yerel Yönetimin Kalkınmadaki Rolü’ Konferansı’na yapıldı.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün ATALAY burada bir konuşma gerçekleştirdi.

“Allah adaletli olmayı iyilik yapmayı yakınlara bakmayı emreder. Azgınlığı, fenalığı yasaklar. Bakın özellikle adalet diyor. Adaletin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz. Önünüzü göremezsiniz, yol alamazsınız. Paylaşmak berekettir, paylaşmak huzurdur, paylaşmak mutluluktur.

Bu ülkenin altı da vatan, üstü de vatan. İki aydır ülkede olanları beraber yaşıyoruz. Domatesin Dolarla Euro ile ne alakası var. Domates 5 lira, üzüm 7 lira. Yağ bundan bir buçuk ay evvel 22 liraydı şimdi 40 lira. Ülkede bir ateş var ve yanmaya devam ediyor. Eski Bakanımız da burada tarımcıların bir lafı var arpa ile koyun gerisi oyun. Oyun hep devam ediyor. Beş sene evvel İMF’ye borcu öderseniz başınıza gelmeyen dert kalmaz demiştim. Borç alacaksınız fakat emir almaya devam edeceksiniz. Türkiye ne zaman silkinmeye çalışsa tuzak kurmaya başlıyorlar. Rifat Beyin kendisinin merhametli adaletli olduğundan hiç şüphem yok. Bendevi ağabey esnaf zor durumda can suyu istiyorum diyor. Rifat bey nefes kredisi istiyorum diyor. Bu ülkede 1600 TL asgari ücret alan 6 milyon insan var. Hiç ağzımızı daha açmıyoruz. Sayın Bakanım  bizi unuttuklarını zannetmiyorum. Biz bu ülkenin dörtte üçüyüz. Sabrediyoruz çünkü ülke hepimizin ülkesi. Sayın Cumhurbaşkanımızın ne kadar ülkesiyse, ana muhalefet liderinin ne kadar ülkesiyse işçinin de bizim de ülkemiz.

 

Biz dört milyonluk bir aileyiz. Ben de bu ailenin bugün ki nöbetçisiyim. Benim görevim temsil ettiğim insanların başını aşağı düşürmemek. Ama bir görevim daha var Türkiye Cumhuriyetinin çıkarı. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti yoksa ne sendika, ne dernek ne oda var. Örgütlenme ile ilgili zaman zaman sıkıntı çektiğim oluyor. Bazı belediyeleri tenzih ediyorum. Belediyenin milletvekilinin başkanın sendikası olmaz ki, sendika işçinin ülkenin olur.

ASGARİ ÜCRET PAZARLIĞI BAŞLAMADAN BİR TEKLİFİM VAR ASGARİ ÜCRETİ 2000 TL YAPALIM

Buradan bir şey ifade etmek istiyorum. 1600 TL ile geçinmek o kadar zor ki bir ay yahut on gün bir geçinsinler bakalım sonra 1600 TL’nin ne olduğunu görsünler. Sayın Bakanım sayın başkanlarım bir teklifim var. Asgari ücretin de tarafıyız biz. Yılbaşı gelmeden ülkeyi yönetenlere söylemek lazım bununla nefes almak dahi zor. Asgari ücret pazarlığı başlamadan bunu 2000 TL yapmak o kadar doğru olur ki… Hepinize saygılar sunuyorum” dedi. Toplantının sonunda Genel Başkan  Ergün Atalay’a Fahri Hemşerilik Beratı takdim ettiler.