TÜRK-İŞ ve Bülent Ecevit Üniversitesi iş birliği ile yürütülen “Emeğin ve Sendikacılığın Geleceği” konulu 19. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Kongresi 4 – 6 Ekim 2018 tarihleri arasında Zonguldak / Ereğli’de gerçekleştirildi.

Kongreye, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, Zonguldak Valisi Ahmet ÇINAR, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem AKDEMİR, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mustafa ÇUFALI, Zonguldak Milletvekilleri, Ereğli Kaymakamı, Ereğli Belediye Başkanı, Sendikalarımızın Genel Başkan ve Yöneticileri, Akademisyenler ve işçiler katılım sağladı.

Açılış konuşmalarını; Bülent Ecevit Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Sadık KILIÇ, Genel Maden-İş Genel Başkanı Ahmet DEMİRCİ, Zonguldak CHP Milletvekili Ünal DEMİRTAŞ, AK Parti Milletvekili Polat TÜRKMEN, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mustafa ÇUFALI, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY ve Zonguldak Valisi Ahmet ÇINAR yaptı.

Ergün ATALAY konuşmasında;

“Yıllardır süregelen Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Kongrelerinin bugün 19. sunu Bülent Ecevit Üniversite iş birliği ile burada sizlerle düzenlemiş bulunmaktayız.

Her gün ortalama 5 işçi iş kazalarında hayatını kaybediyor. Bunun yanı sıra Batman’dan şehit haberleri alıyoruz. Bizler için vatan için hayatını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine sabır diliyoruz.

TÜRK-İŞ, sağcı solcu, Alevi, Sünni, Laz, Kürt ayırt etmeyen ve kucaklayan bir yapıya sahiptir. Hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız. Hiçbir ayrım yapmadan hepimiz bu ülke için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.

Asgari ücretin 1.600.- TL’dir. 6 milyon asgari ücretli çalışanımız var. 1.600.- TL ile kaç gün geçinebiliriz, bir düşünelim?

TÜRK-İŞ olarak asgari ücret 2.000.- TL olsun diye şimdiden konuşmaya başladık. İmkânı olan patronlar, işverenler, asgari ücreti 2.000.- TL’ye çıkaralım.

Eskiden işçi çocukları okuyamazdı. Şimdi işçi çocuklarında okuma oranı arttı ve ben şimdi istiyorum ki işçi çocuklarının yönetimde olmasını diliyorum.

Herkes istediği partiye oy veriyor, istediği takımı tutuyorken, neden istediği sendikanın üyesi olamıyor? Herkes istediği sendikanın üyesi olabilmeli. Burada iyi ki demirçelik fabrikası var. Bu bölgenin insanına istihdam sağlıyor.

Çalışma hayatında kadın sorunu, çocuk işçi sorunu vardır.

Değerli hocaların bildirileri sizlere ışık tutacaktır. Bu kongrede sunulacak bildiriler kitap haline getirilecektir. Tüm kongrenin çalışma hayatına katkı sağlamasını diler, sizleri şahsım ve TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum.” İfadelerine yer verdi.

Açılış konuşmalarının ardından “2000’li Yıllarda Sendikacılığın Sorunları ve Çözüm Arayışları” konulu ana oturuma geçildi.

İki gün sürecek olan Kongrede, paralel oturumlar gerçekleştirilecektir.