SAMULAŞ A.Ş ve Demiryol- İş Sendikası arasında 1.Dönem Toplu İş Sözleşmesi düzenlenen törenle imzalandı.


SAMULAŞ A.Ş ve Demiryol- İş Sendikası arasında 1.Dönem Toplu İş Sözleşmesi düzenlenen törenle imzalandı.

SAMULAŞ A.Ş ve Demiryol- İş Sendikası arasında yaklaşık 8 aydır görüşmeleri süren toplu iş sözleşmesi, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın katılımı ile düzenlenen törenle imzalandı.

SORUMLULUĞUMUZU YERİNE GETİRDİK

Törende konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, her zaman işçilerin yanında olduklarını söyledi. Güçlü bir ülke için birlikte hareket etmek gerektiğini ifade eden Şahin, “Bizler her zaman işçi kardeşlerimizin yanındayız. Artık sizler de aldığınız bu haklarla layıkıyla görevinizi yerine getirmelisiniz. SAMULAŞ’ın daha etkili hizmet vermesi, sizlerin çalışmasına bağlı. Bizler sorumluluğumuzu yerine getirdik. Artık sıra siz de. Herkes görevini layıkıyla yaparsa ve birlikte hareket edersek gücümüzün önünde kimse duramaz” diye konuştu.

Ekonomik engeller yüzünden sözleşme sürecinin uzadığını kaydeden Şahin, “İşçi kardeşlerim, sizlere olan bir para verilmedi. SAMULAŞ’ın bu bütçeyi kaldıracak durumu yoktu. Ancak sizlerin yaşam standarttı için elimizden gelen desteği verdik. Bu sözleşme SAMULAŞ’a ve sizlere hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

ŞAHİN ADALETLİ DAVRANDI

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin’in adaletli davrandığını belirterek teşekkür etti. Atalay, Zihni Şahin’in Samsun Büyükşehir Belediye eski Başkanı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz’dan aldığı bayrağı daha da yükseklere çıkardığını kaydetti.

PATRONLARA SESLENDİ

Samsun’dan patronalara da seslenen Atalay, asgeri ücretli çalışan işçilere 2 bin lira verilemesini istedi. Atalay, “Bin 600 TL ile geçinmek çok zor. Patronlar ücretleri 2 bin TL yaparsa, aralık ayında yapılacak görüşmede bizim de elimiz güçlenir. 2 bin TL kimsenin fabrikasını batırmaz” dedi.
Konuşmaların ardından imza töreni gerçekleşti.