İstanbul Şubemizin 11. Olağan Genel Kurulu 23 Aralık 2018 tarihinde, gerçekleştirildi

İstanbul  Şubemizin 11. Olağan Genel Kurulu 23 Aralık 2018 tarihinde, gerçekleştirildi. Genel Kurula  Genel Merkez Yöneticilerimizin yanısıra, Adapazarı, Afyonkarahisar, Ankara, Erzurum, Eskişehir, Haydarpaşa, İstanbul,Kayseri, Konya, Malatya ve Sivas Şubelerimizin Başkan ve Yöneticileri, TÜRK-İŞ’e bağlı şubelerin başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Genel Kurul Divan Başkanlığını Genel Sekreter Hüseyin Kaya, Yardımcılıklarını Adapazarı Şube Başkanı Cemal Yaman , Afyon Şube Başkanı Muharrem Uslu, Katip üyeliklerini ise Mesut Şahin Tutan ve Yalçın Laloğlu’nun yaptığı Divan Heyeti yönetti.

Genel Kurulunun açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Kaçar, yaşamlarını ücretleriyle kazananların, hayat standartlarında önemli oranda düşüşler yaşandığını ifade ederek; “Yaşanan süreçte on binlerce kişi işini kaybederken, sendikalı işçiler dışında ücretlerin oldukça düşük olduğunu görüyoruz. Türkiye’de önemli bir kesimin ücreti, asgari ücret veya bu düzeyin altındadır. Enflasyonun kağıt üzerinde yavaşlamış olması ve sürdürülebilir bir büyümenin varlığı, çarkları döndüren emekçilerin, iş bekleyen milyonların durumunda bir iyileşme sağlamamıştır. Büyüme ve enflasyondaki yavaşlamanın faturasıysa çalışan kesime çıkarılmak istenmektedir. Çeşitli ekonomik kararlarla işten çıkartmalar artmış ve işten çıkarılanlarsa yeniden iş bulamamaktadır”dedi.

Bugün Türkiye’de yaşayan her bir insanın, tükettiği malın yüzde 70’ine kadar “dolaylı vergi” ödediğine dikkat çeken Kaçar, ekonomideki kötü gidişatın faturasının kendilerine kesilmesini de asla kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.

Kaçar, “Büyüyen gelir adaletsizliği ve işsizlik ucuz işçilik ve durmadan çoğalan yedek işsizler ordusunu üretmekte, kamu işletmelerinin özelleştirilmesi ve sendikal örgütlenmenin engellenmek istenmesi üzerinde önemle durulması gereken sorunlar olmakla birlikte çalışma yaşamının da öncelikli gündemini oluşturan sorunlardır. Türkiye, OECD verilerine bakıldığında en fazla vergiyi ödeyen işçi sınıfına sahiptir. Bu nedenle çalışanların üzerindeki bu vergi ve hak kayıplarının kaldırılması hem ülke çalışma barışı hem de sosyal devlet olmanın bir gereğidir.

Sosyal Devlet anlayışının bir tarafa itilmesi ile birlikte bildiğiniz gibi kamuda çalışan işçi sayısının ne kadar azaldığı, Özel Sektör anlayışının ise örgütlenme karşısındaki acımasız tutumu hepinizin malumudur.” diye konuştu.

Çalışma Hayatı ile ilgili bilgiler aktardıktan sonra konuşmasını şöyle tamamladı:

“Şubemiz Genel Kurulunun bizlere, Türk işçi hareketin hayırlar getirmesini diler, saygılar sunarım.”

Daha sonra söz alan Şube Sekreteri Nuri Usta konuşmasında şunları söyledi;

“Sendikamızın çok değerli Genel Merkez Yöneticileri, Demiryol-İş Sendikasının değerli Şube Başkanları ve Yöneticileri, Mahalli Sendikalarımızın ve Sivil Toplum Örgütlerimizin değerli yöneticileri ve Basınımızın güzide temsilcileri,

Temsil etmekle gurur duyduğum Genel Kurulumuza katılan delege, kader ve dava arkadaşlarım, yetkili kurullarım adına hepinize hoş geldiniz diyor, Genel Kurulu saygı hürmetle selamlıyorum.

1996 yılında makinist olarak Metro İstanbul’da işe başladım. 2008 yılında işyeri temsilcisi oldum ve aynı yıl esenler atölyeye geçtim. 2010 yılında Baş temsilcilik görevi, 2015 yılı İstanbul Şube 10. Olağan Genel Kurulunda Mali Sekreter olarak seçildim, 2018 yılında da Şube Genel Sekreteri oldum.

Sendikal hayatıma başladığım dönemden buyana üyelerine her türlü sahip çıkan, temsilcilerini karar alma mekanizmasının içine katan, yalın, saydam bir yönetim anlayışı benimsedim.

Ben ve arkadaşlarım Her zaman işçi haklarını gözeterek ve her zaman onların yanında olduğumuzu hissettiren yönetim anlayışı içinde görevimizi yaptık. Görevde olduğumuz süre boyunca üyelerimizin hak ve menfaatlerini koruma noktasında her zaman üyemizin tarafında olduk. Bu yönetim anlayışıyla hareket ederek tüm emekçi kardeşlerimin görüş ve önerilerini çok kıymetli buluyorum. Yapılacak olan bu seçimin kazananı ve kaybedeni kesinlikle yoktur. Kazanan işçi ve emekçi kardeşlerimizdir. Devralacağımız bu bayrağı daha yukarı taşıyarak işçi kardeşlerimizin her zaman hakkını savunan bir Şube olacağımıza söz veriyorum. Kazanılmış haklarımızı korumak ve daha ileriye taşımak için, emeğin ve üyelerimizin her zaman yanında olmak için, Üyelerimizin sorunlarının çözümü için sizlerin teveccühü ile Şube Başkanlığına aday olduğumu açıklamaktan onur ve gurur duyuyorum..

Bu genel kurulda oluşacak yeni yönetim kurulumuzla üstleneceğimiz bu büyük emanetin hakkını vermek için,

Haklarımıza sahip çıkacağız.

Haklarımızı korumak ve geliştirmek için mücadele edeceğiz.

Bunları sizlerle birlikte yapacağız

Sizlerden aldığımız güç ile yapacağız.

Artık dün olanları bırakacak, geleceğe bakacağız.

İşte biz bu söylediklerimizi her zaman olduğu gibi sizden aldığımız güç ve destek ile yapacağız.

Hep birlikte olacağız…

Beraber olacağız…

Güçlü olacağız…

Kongrede kurullara seçilecek olan arkadaşlarıma başarılar diliyor, görevlerini devreden arkadaşlarımıza da sağlık ve mutluluklar temenni ediyorum.

Bu salona gelerek işçi arkadaşlarımızı temsil eden siz değerli delege kardeşlerime ve ağabeylerime, Bu mutlu günümüzde genel kurulumuza iştirak eden misafirlerimize dostlarımıza şükranlarımı sunuyor, bu genel kurulun camiamıza Türkiye İşçi Hareketine, ülkemize hayırlar getirmesini yüce rabbimden diliyor,

Sizleri ve tüm misafirlerimizi

Sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

ALLAH’a emanet olunuz.

Genel kurul sonunda yapılan seçimlerde Şube Başkanlığına Nuri Usta, Şube Sekreterliğine Halil İbrahim Usta, Şube Mali Sekreterliğine Oğuz Çelen seçildi.