TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY Kocaeli mitinginde şunları söyledi!

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY Kocaeli mitinginde şunları söyledi;
“Bugün 1 Mayıs, işçi sınıfının birlikte olduğu gün hepiniz hoş geldiniz. Bugün yine alanlardayız. Türkiye’nin her yerindeyiz. Bugün Maraş’ta 1 Mayıs’a giden 5 arkdaşımız şehit olmuştur, hepsine Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Türkiye’nin birçok yerine gitmek istedik ama seçimlerden sonra kıdem tazminatını gündeme getirdiler. Bu alanda Türkiye’yi yönetenlere sesleniyorum, 3 bin TL maaş alan bir işçi arkadaşımız 25 yıl çalışsa 86 bin TL yapıyor. TOKİ’den dar gelirli bir arkadaşın aldığı bir ev için 116 bin TL ödemesi lazım. Kıdem bizim nefes almamızı sağlıyor. Buna dokunamazsınız, bazı aç gözlüler doymuyor daha da çok istiyor”

İŞ GÜCÜMÜZÜ AZALTIYORSUNUZ

Atalay, sözlerine şöyle devam etti, “Biz milletvekili olmak istemiyoruz, uçak istemiyoruz, biz hakkımızı istiyoruz. Bizi görmezden gelemezsiniz, eğer görmezden gelirseniz bedelini ağır ödersiniz. Kıdem ile ilgli en ufak bir azalma yapamazsınız, mevcut yapıya dokundurtmayız. Geçmişte olan şeyleri biliyoruz, kıdemi ülke gündemine getirmeyin, iş yerinde iş potansiyelimiz düşüyor. Buradan ülkeyi yöneten insanlara sesleniyorum kıdemimize dokunamazsınız. Emeklilikte Yaşa Takılanlar için bir düzenleme yapılması lazım bunun artık bir an önce yapılması lazım. Bizi görmemezlikten gelemezsiniz. KİT’lerde kadroya geçmeyenleri hani kadroya geçirecektiniz, bize söz verdiniz ne oldu bu sözlere. Bakanlar bas bas bağırıyordu. Şeker fabrikalarını özelleştirmeyin dedik, dinlemediler, Buradaki SEKA kağıt fabrikası kapatıldı, kağıtlara ödenen paryı gördük. Özelleştirmeye karşı değiliz ama Tank Palet Fabrikasının en az yüzde 51’i bizim elimizde olması lazımdı. Gölcük’teki işçilerimizin huzurunu kaçırdınız”

SİLİVRİ’YE ATMA İSTEDİLER

Atalay, cümlelerini şöyle sonlandırdı, “Bizim önümüze Çalışma Bakanının düşmesi lazımdı ama ortada tık yok. Bu saate kadar bize hiçbir şey gelmedi. Asgari ücret ile olan çalışmamız da biz söyleyeceğimizi söyledik ama bizi Silivri’ye atmak istediler bu ayıp onlara yeter. Keser döner sap döner gün gelir hesap döner. Ben işçi arkadaşlarımıza şunu söylüyorum nerede mutlu oluyorsanız orada olun. Sendikalar partilerin arkasına sığınmamalıdır. Burada birçok çocuk işçi çalışıyor bunlar için bir düzenleme getirilmesi lazım. Bunlar için her seferinde 4 güvenlik görevlisi can veriyor. Soma’da olan faciayı Adalet Bakanlığı’nın bir düzenleme getirmesi lazımdır. Türk-İş bir milyon, ailesi ile beraber 4 milyon. Ben bu ailenin başkanı olmaktan gurur duyuyorum. Bizimle beraber yürüdüğünüz için size çok teşekkür ederim. Bugün bu alana yüz binler geldi. Size sonsuz defa teşekkür ederim. Sevgi ile kalın kendinize iyi bakın