“OMUZ OMUZA 165 YIL-DEMİRYOLU İŞÇİ BULUŞMASI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel Başkan Ergün ATALAY, TCDD’ye ait konferans salonunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “Omuz Omuza 165 Yıl-Demiryolu İşçi Buluşması” programına katıldı.


Gerçekleşen buluşmaya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil KARAİSMAİLOĞLU, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN, TCDD İşletmesi Genel Müdürü Metin AKBAŞ, TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin YAZAR, TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürü Hasan PEZÜK, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR, Demiryol-İş Sendikası Yönetim Kurulu üyeleri ve demiryolu işçileri katıldı.

Programda konuşan Genel Başkan Ergün ATALAY, örgütlü olarak sendikalı çalışan işçilerin pandemi dönemini daha rahat atlattığını ancak çalışan işçilerin yüzde 86’lık bir kesiminin hala sendikalı olmadığına dikkat çekti. Genel Başkan ATALAY, “Özellikle Covid-19 döneminde örgütlü olan arkadaşlarımız fazla sıkıntı çekmedi. Örgütsüz olan yerlerde sıkıntılar oldu. Kayıt yok, sigorta yok, adamın çalışıp çalışmadığı belli değil. Şöyle bir direnç var ülkede; ‘Aman sendikalaşma olmasın.’ Ne oluyor sendikalaşma olunca? Bin adam çalışıyor ise biriyle muhatap oluyorsun.” dedi.

Demiryollarının ülkenin en önemli lokomotiflerinden biri olduğunu belirten Genel Başkan Ergün ATALAY, “Biz demiryolu işçileri olarak bu kurumu sıkıntıya sokacak hiçbir şey yapmadık. Zaman zaman sıkıntılı süreçler oldu. Hepsi evin içinde oldu. Bakanımız ile konuştuk, genel müdürümüzle konuştuk hepsine de çözüm bulduk. Bulamadıklarımızı da önümüzdeki günlerde tamamlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.