Genel Başkan Ergün Atalay 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Öncesi Açıklamalarda Bulundu

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY ve TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesinde TÜRK-İŞ Genel Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 22 Nisan 2022 Cuma günü TÜRK-İŞ Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesinde gerçekleşen basın toplantısında konuşan Genel Başkan Ergün ATALAY çalışma hayatı ve yaşanan gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

“1 MAYIS GÜNÜ TAKSİM ANITINA ÇELENK KOYACAĞIZ”

“1 Mayıs günü Taksim anıtına TÜRK-İŞ yönetimiyle beraber çelenk koyacaklarını aktaran Genel Başkan Ergün ATALAY, “Bu hafta ortasında çarşamba günü Türkiye’deki sendikalarla bir toplantı yaptık. KAMU-SEN, DİSK, KESK, MEMUR-SEN ve TÜRK-İŞ. Toplantının ana gündemi 1 Mayıs’tı. Önümüzdeki hafta 1 Mayıs. Çalışma hayatıyla ilgili olanları ile olmayanları yapabildiklerimizi yapamadıklarımızı taleplerimizi 1 Mayısta Türkiye’nin 81 vilayetinde dilimizin döndüğü kadar işçilerin problemlerini anlatacağız. Bu sene de 81 vilayette 30’unda ortaklaşa, kalan vilayetlerimizde her sendika kendi başına, illerde bazıları salon toplantıları, bazıları alanda yapacak. Bazıları basın toplantısı yapacak. Seneye bir alan tespit edip, nasip olursa üç memur, üç işçi sendikası ortak beraber yapmayı arzu ediyoruz. Bizde 1 Mayıs günü Taksim anıtına TÜRK-İŞ yönetimiyle beraber çelenk koyacağız.” dedi.

“TÜRK’İŞ’İN 1 MAYIS TEMASI, HAYAT PAHALILIĞI VE ÖRGÜTLENME”

TÜRK-İŞ olarak her sene 1 Mayıs’a giderken bir tema seçtiklerini anımsatan ATALAY, “TÜRK-İŞ’in 2022 ana teması, hayat pahalılığı ve örgütlenme. Bunları 81 ilde yıl sonuna kadar toplumun önüne getireceğiz.” diye konuştu.

Değişik iş kollarındaki işçilerin örgütlenme oranlarını aktaran ATALAY, örgütlenmenin çalışma hayatındaki önemine değindi. ATALAY, “Atanmışı, seçilmişi beraber üstümüze geliyor. Diyor ki ‘Gelmeyin, işveren buradan gider’. Belli bir noktaya geliyoruz, ortaya çıkıyor ve diyorlar ki ‘Bunların terörle bağlantısı var’. Allah’ınızı severseniz, işe biz adam almıyoruz. İşe girerken kimlik kontrolünü yapmıyoruz. Siyasi partiler, iktidarlar insafsız işverenlerin merhametine işçiyi bırakmasınlar. İşini düzgün yapan işverenlerimiz var mı, var. Eyvallah. Sayıyı saydım. Yüzde 8, geri kalanı örgütsüz. Adam diyor ki ‘Para benim. İşçi benim. Seni istersem örgütlerim, istemezsem örgütlemem’. Adam kale görüyor. İstediğim sendikayı buraya getiririm.” İfadelerini kullandı.

İş yerlerinin yer aldıkları iş kollarının, ilgili sistem kilitlenerek değiştirilmesiyle ilgili sorunlar olduğunu belirten ATALAY, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı biliyor. İki gündür araştırıyorlar ama hala sistem niye kilitlendi bilmiyorlar.” ifadesini kullandı.

ATALAY, örgütlenme meselesi çözülmeden çalışma hayatındaki diğer sorunları çözme ihtimalinin sıfır olduğuna işaret ederek motosikletli kuryelerin ve atık kağıt toplayıcıların sorunlarının ilgili taraflarca görmezden gelindiğini dile getirdi.

“YILIN ORTASI GEÇMEDEN MASANIN ÜSTÜNE YATIRIP KONUŞMAK LAZIM”

Asgari ücretli, emekli ve çalışanların aldığı zammın bir özelliğinin kalmadığını dile getiren ATALAY, “Bu meseleleri yılın ortasını geçmeden masanın üstüne yatırıp konuşmak lazım” dedi.

Gazetecilerin asgari ücret tartışmalarına ilişkin sorusu üzerine Genel Başkan ATALAY, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Her ay enflasyon ayın dördünde açıklanıyor. Bununla ilgili beklemenin bir anlamı yok. Açıklanan enflasyon asgari ücretli, emekli ve çalışana uygulansın. Hemen yapılsın bu. Türkiye’yi yönetenlerin elinde. Bununla ilgili işveren sendikasını çağırmaya da gerek yok, bizi de çağırmasınlar. Her ayın dördünde açıklanıyor. Ne açıklanıyorsa ilave etsinler. Sendikalar, sendikacılar, siyasi partiler umut satamaz. Yapacağız der, yaparlar.” İfadesini kullandı.

“EMEKLİ 15 GÜNDE GEÇİNEMİYOR”

Asgari ücret kadar bu ülkede emekli o kadar mağdur. Evvelden emekli iki asgari ücret alıyordu. Emekli ve asgari ücretliyi aynı çatının altında oturup konuşmak lazım. 2,5 milyon emekli asgari ücret alıyor. Buradan sizin huzurunuzda sesleniyorum, uzatmadan yılın ortasında asgari ücretliye de emekliye de kapsamlı bir şey yapılması gerekiyor. Emekli, asgari ücretli geçinmeyi bırakın bir ay geçinmeyi, 15 gün içinde geçinemiyorlar. Biz burada emeklinin de işsizin de temsilciyiz. Sendikaların yüzde 1’i asgari ücretli. Bizim bu asgari ücretlileri örgütlenme çatısının altına almamız lazım.

“YILIN ORTASINDA MÜSPET BİR ŞEY SÖYLEMEK ZORUNDALAR”

ATALAY, Isparta dönüşü görüştükleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN’e emekli maaşları ve asgari ücret konusunu anlattıklarını söyledi. ATALAY, “Yılın ortasında emekliyle ilgili de asgari ücretliyle ilgili de dar ve sabit gelirliyle ilgili de müspet bir şey demek zorundalar. Türkçesi bu” dedi.

Taleplerinin peşini bırakmayacaklarını dile getiren ATALAY, “Bunun peşini bırakmayız. Söylemeye, dillendirmeye arkadaşlarım ve ben 1 Mayıs alanlarında 81 ilde saydığım sorunları söylemeye devam ederiz. Ta ki netice alana kadar” diye konuştu.