TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü Yöneticilerinden Demiryol-İş Genel Merkezine Ziyaret…

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü İdari ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Yusuf Türkhan ve Personel ve Eğitim Dairesi Başkanı Mustafa Gökgül Sendika Genel Merkezi’ ni ziyaret etti.

Ziyarette, Sendikamız Genel Sekreteri Hüseyin Kaya, Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Yaşar Aydın,Sivas Şube Başkanı Murat Kütük,Ankara Şube Başkanı Musa Eker ile Sendika yetkilileri yer aldı.

Konuk heyete hoşgeldiniz diyerek sözlerine başlayan Demiryol-İş Genel Sekreteri Hüseyin Kaya Demiryol-İş’ in her zaman mücadele ve müzakere odaklı çalışma anlayışını benimsediğini ve amaçlarının da üyelerin kazanımları lehine sonuçlandırmak olduğunu söyledi.

Bu kazanımlardan önemli bir tanesinin de tren üzerinde çalışan personele dağıtılan kumanyalar olduğuna vurgu yapan Kaya şunları söyledi. “ Kumanya dağıtımı, tren üzerinde saatlerce görev yapan personelin hayatını kolaylaştıran moral ve motivasyonunu artıran çok önemli bir hizmettir. Personelden gelen geri bildirimler de bu hizmetin çalışma koşullarını iyileştirdiğini gösteriyor. Ne yazık ki bazı internet sitelerinde ve sosyal medya paylaşımlarında tren üzerinde çalışan personele dağıtılan kumanyaların bozuk ve tarihi geçmiş ürünler olduğuna dair bir takım gerçek dışı iddialar yer aldığını görüyoruz. Bu gerçek dışı iddiaların kimseye bir yararı yoktur. Aksine büyük bir fedakarlıkla çalışan personelimize zararı vardır. Sonuçta bu iyi bir hizmettir. Bu hizmette ufak tefek aksaklıklar olabilir. Bu doğaldır. Bu aksaklıklar karşılıklı görüşmelerle çözümlenir, daha iyi daha güzel olması noktasında herkes elbirliği ile çaba gösterir. Gerçek dışı iddialarla bu hizmetin karalanması, değersizleştirilmesi iyi de değil, doğru da değil. Bu iddiaların kötü niyetli olduğunu düşünüyoruz ve kasıtlı olarak yayıldığı kanısındayız. Bugün bu ziyarette bu konuyu da değerlendirdik, her konuda olduğu gibi bu konuyu da karşılıklı iyi niyet içerisinde takip edeceğiz. Kumanya dağıtımı ile ilgili olarak Sendikamız tarafından işveren temsilcileri ile defaten toplantılar yapılmıştır. Zaten sendika üyelerimizden gelen herbir şikayet ve öneri mutlaka dikkate alınmakta ve takibi yapılmaktadır. Bu konuda da eğer aksaklıklar var ise bunların giderilmesi için gerekli tedbirler alınacaktır.” 

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü İdari ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Yusuf Türkhan da Sendika yöneticilerine iyi niyetli yaklaşımları için teşekkür etti. 

Türkhan, ayrıca demir yolu güzergâhının bulunduğu 44 ayrı noktada günde ortalama 2500-2700 personele kumanya dağıtımı yapıldığını, bu dağıtımların Genel Müdürlükpersonelinin kontrolü ve gözetimi altında yüklenici firma tarafından gerçekleştirildiğini belirterek şunları söyledi:

“Kumanya paketleri, çalışanlarımızın günlük kalori ihtiyacını karşılayacak şekilde tespit edilip temin edilmekte ve dağıtılmaktadır. 

Kumanya paketleri dağıtılırken ürünlerin sözleşmeye uygun olarak hazırlanıp hazırlanmadığı, son kullanma tarihleri ve fiziksel durumları kontrol edilmektedir.

Kumanya paketlerinin üretimden dağıtımına kadar soğuk zincirle korunması sağlanmaktadır.

Sosyal medyada yer alan görsellerin ne zaman ve nerede çekildiği ile ilgili bir çıkarım yapmak mümkün değildir. Bu ürünlerin, art niyetle soğuk zincir dışında bekletilerek benzer görüntülerinin alınması da mümkündür. 

Sosyal medya paylaşımlarında yer alan görseller, gerçeği yansıtmadığı gibi iyi niyetli de değildir. Çünkü kumanya paketlerindeki ürünlerin bayat ya da bozuk olduğuna ilişkin olarak bugüne kadar Genel Müdürlüğümüze herhangi bir şikayette bulunulmamıştır”

 

Türkhan,” Kaldı ki herhangi bir şikayet olduğunda bunun çözümü için izlenecek yol şikayetin birimlere iletilmesi ve sorunun çözümüne katkı sağlanmasıdır Yoksa sosyal medyada paylaşmak değildir. Bu gerçek olmayan iddiaların sosyal medyada paylaşılması kötü niyeti göstermektedir.”